WordPress Site Taşıma Sonrası Linkler Çalışmıyor

Merhabalar,

WordPress üzerinde en sık rastlanan hatalardan biridir site taşıma sonrası linklerin açılmaması. Genellikle 404 hatası vererek açılmayan linkler bilmeyenler için çok zor bir işlemdir. Ancak Melibera Blog takipçileri için wordpress hizmetleri içerisinde ücretsiz sağladığımız desteklerden olan linklerin açılmaması sorununun çözümünü kısaca aktaracağız.

WordPress web sitenizi farklı bir hostinge taşıdınız ya da sunucu kiraladınız ve sunucuya taşıdınız. Veri tabanına kadar bütün ayarları yaptınız ancak web sitenizde hangi konuya girilirse girilsin konular açılmıyor ve bulunamadı diye hata veriyorsa bunun sebebi yanlış ayarlanmış linklerdir. Aslında doğru olarak ayarladığınız linkler site taşıma sonrasında bozulurlar. Bu işlemin çözümünü çoğu kişi veritabanından ayarlamaya çalışmaktadır. Evet veritabanı üzerinden bu problemi çözmek mümkündür ancak bu uzun sürecek bir işlemdir ve veritabanından linklerinizi düzeltirken web sitenizi tamamen bozma ihtimaliniz bulunmaktadır.

Melibera wordpress hizmetleri olarak bu sorunun çözümünü pratik yoldan nasıl çözeceğinizi adım adım anlatacağız. Aşağıdaki adımları takip ederek kısa sürede probleminizi çözebilirsiniz.

 • WordPress admin panelinize giriniz.
 • Ayarlar > Kalıcı bağlantılar yolunu takip ediniz.
 • Kalıcı bağlantılarda hiçbir işlem yapmayınız ve “kaydet” butonuna basınız.

 

Evet işte bu kadar! Probleminiz çözüldü. İstisnai durumlarda bu işlem işe yaramamaktadır. Eğer işe yaramadıysa kalıcı bağlantılarda farklı bir kalıcı bağlantı tipi seçip kaydet butonuna basınız. Ardından eski ayarlarınıza geri dönün ve sorun %100 çözülmüş olacaktır.

WordPress devamlı olarak kendini güncelleştiren bir CMS yazılımıdır. Eğer bu yöntem sorununuzu çözmediyse muhtemelen wordpress yaptığı güncelleştirmeler ile birlikte bir şeyleri değiştirmiş ve bu hatanın farklı bir çözüm yolu oluşmuş olabilir. Sorununuz çözülmediği takdirde iletişim sayfasından bizimle irtibata geçerseniz sorunun yeni çözümünü sizin araştırabilir ve takipçilerimizle paylaşabiliriz.

Melibera WordPress hizmetlerini tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Mutlu bloglamalar! J

“WordPress Site Taşıma Sonrası Linkler Çalışmıyor” üzerine 16 yorum

 1. Çok teşekkür ederim Googleda aratarak buldum sitenizi ve verdiğiniz bilgi sorunumu çözdü. Peki bu neden kaynaklanıyor olabilir sizce? İlla ki bir nedeni vardır diye düşünüyorum

  Yanıtla
  • Güzel yorumunuz için Melibera WordPress hizmetleri olarak teşekkür ederiz. Evet bu hata .htaccess´den kaynaklanmakta. Aslında .htaccess dosyanızı düzgün bir şekilde taşırsanız bu problem ile karşılaşmazsınız.

   Yanıtla
 2. kolay gelsin siteme eklediğim yazıların içerisine eklediğim eski yazılarımda(dahili bağlantı yani) bazılarının resimleri çıkmıyor veya mausa sol tıkladığımda bağlantı direkt açılmıyor.

  Yanıtla
  • Merhaba, htaccess dossyanızdan kaynaklanan bir problem yaşıyor olabilirsiniz. error log dosyalarınızı kontrol etmeniz gerekmektedir.

   Yanıtla
 3. Yıl 2023 ve halen aynı durum ile karşılaşıyoruz. Belirttiğiniz işlemi yaptığımda sorun giderildi. Teşekkür ederim 🙂

  Yanıtla

Yorum yapın