Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür

Seo çalışması yapanları ikiye ayıran konulardan biridir aslında hemen çıkma oranı. Kimi SEO konusunda hemen çıkma oranının faydasız olduğunu savunsa da kimi SEO işi ile uğraşanlar ise hemen çıkma oranının çok önemli bir unsur olduğunu savunmaktadır. Elbette ki Melibera SEO hizmetlerinin de bu konuda fikirleri bulunmaktadır ancak çok fazla konunun detayına inmeyeceğiz. Bu yazımızda sizlere hemen çıkma oranı hakkında bilgi kısa ve etkili bilgiler vereceğiz ve hemen çıkma oranını düşürmek için pratik ipuçları öğrenmiş olacaksınız.

Hemen Çıkma Oranı Nedir?

Hemen çıkma oranı kullanıcılarınızın yani web sitenize giren kişilerin sitenizde geçirdiği zamanı ve ne kadarının siteyi hemen terk ettiğini gösteren bir sistemdir. Kullanıcılarınız sitenizde ne kadar çok zaman geçirirse hemen çıkma oranı o kadar düşük olacaktır. Yani geçirilen zaman ile hemen çıkma oranı ters orantıdadır.

Melibera web hizmetleri olarak şimdi sizden web sitelerinizin hemen çıkma oranlarını kontrol etmenizi istiyoruz. (Analytics üzerinden kontrol edebilirsiniz.) Hemen çıkma oranınız yüzde kaç? Eğer hemen çıkma oranınız yüzde %60 den fazla ise web sitenizde bir problem var demektir ve insanlar web sitenizi sevmediği anlamına gelmektedir.  Aşağıda yazacağımız adımlar ile kullanıcılarınızın daha çok seveceği bir web sitesi oluşturabilirsiniz. Yada bu hizmeti Melibera´dan alabilirsiniz.

Not: Tek sayfadan oluşan bir web siteniz varsa hemen çıkma oranının yüksek olması gayet normal bir şeydir. Çünkü gezilecek çok fazla sayfanız yoktur ve kullanıcı tek sayfaya bakarak web sitenizden çıkacaktır. Örneğin blog bölümü oluşturabilir ve buradan ekstra bilgiler sunabilirsiniz.

Evet, şimdi adımlarımızı sıralamaya başlayabiliriz.

Tasarımınızı gözden geçirin: Her kullanıcı güzel tasarlanmış bir web sitesinden bilgi almayı sever. Web siteniz güncel tarayıcıları desteklemiyor yada eskimiş bir yazılım kullanıyorsanız en iyi bilgiyi veren sitenin sahibide olsanız insanları web sitenizde tutamazsınız.

Reklamlarınızı iyi yerleştirin: Reklam yerleşimi çok önemlidir. Elbette ki birçoğumuz hazırladığımız web sitelerinden bir şekilde gelir kazanmayı amaçlıyoruz ancak aşırıya kaçılan reklamlar kullanıcılarınızın hoşuna gitmeyecektir ve web sitenizi terk edecektir.

Sayfanız hızlı açılsın: Hızlı açılan sayfalar her zaman +1 durumdadır. Geç açılan bir web siteniz varsa kullanıcılarınız beklemekten sıkılıp web sitenizi terk edebilir.

Mobil uyumlu olun: Artık kullanıcıların büyük bir çoğunluğu telefonları üzerinden araştırmalarını ve alışverişlerini yapmaktadır. Hazırladığınız web siteler muhakkak mobil uyumlu çalışsınlar.

Her şeyden önce unutmamanız gereken çok önemli bir konu var ki oda karşınızdakine ne verirseniz ondan da onu alırsınız. Siz kullanıcılarınız için emek harcarsanız er yada geç bir geri dönüş alacaksınızdır.

 

“Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür” üzerine bir yorum

Yorum yapın