ServerWeb HostingWindows

İİS Üzerinden HTTP – HTTPS Yönlendirmesi

Windows sunucular üzerinde bir çok hosting kontrol paneli http olarak gelen istekleri otomatik olarak https olarak yönlendirmektedir ancak bazı hosting kontrol panelleri ve panelsiz İİS üzerinden site çalıştırmalarında http – https yönlendirmelerini desteklememektedir. Bu durumlarda web.config dosyanız üzerinden yada İİS üzerinden yönlendirme yapmanız gerekmektedir. Bu yazımızda adım adım yönlendirme işlemini inceleyeceğiz.

Öncelikle sunucumuza bağlanıyoruz ve İİS´e bağlanıyoruz.

  1. Sol menüde Sites altından web sitemizi buluyoruz ve URL Rewrite butonuna tıklıyoruz.
URL Rewrite

 

2. Sağ menüde yer alan Add Rule(s) butonuna tıklıyoruz.

Add Rule(s)

 

3. Açılan pencerede Blank Rule butonuna tıklıyoruz.

Blank Rule

 

4. Açılan pencerede name bölümüne istediğiniz gibi doldurabilirsiniz. Pattern bölümüne (.*) yazıyoruz.

Name – Pattern
Name – Pattern

 

5. Condition bölümüne geliyoruz ve Add butonuna basıyoruz. Açılan pencerede Condition input bölümüne {HTTPS} ve Pattern bölümüne ^OFF$ yazarak ok butonuna basıyoruz.

Condition input – Pattern

 

6. Son olarak Action bölümüne geliyoruz ve Action Type olarak Redirect seçiyoruz, Redirect URL bölümüne https://{HTTP_HOST}/{R:1} yazıyoruz ve Redirect type olarak 303 seçiyoruz.

Action

 

7. İşlemlerimiz tamam artık yapmamız gereken tek şey yaptığımız işlemleri uygulamak olacak. Sağ menüden Apply butonuna basıyoruz.

Apply
Etiketler

Melibera

Melibera Web Hizmetleri 2014 yılında kurulmuş ve müşterilerine çözüm ortaklığı sağlayan bir kuruluştur. Alanında uzman kişilerin bir araya gelerek birbirleri ile dayanaşarak ilerlettiği Melibera, İlerleyen dönemlerde yükselişini arttırmak ve sektörün öncülerinden olmak istemektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir