ServerWeb Hosting

Linux Dosya Sahiplik Değiştirme

Merhaba,

Linux işletim sistemine sahip hosting hizmetinizde bazı durumlarda FTP üzerinden dosya silme işlemi sırasında yada düzenleme sırasında izninizin olmadığına dair hatalar ile karşılaşabilirsiniz. Bu hata genellikle işlem yapmaya çalıştığınız dosyanın sahibinin root olmasından kaynaklanmaktadır. Çeşitli sebeplerden oluşabilecek bu hatanın en olası nedenini SSH üzerinden dosya üzerinde bir işlem gerçekleştirilmesidir.

İzin hatası almanız durumunda yapmanız gereken işlem SSH ile root yetkisine sahip bir hesapla giriş yapmanız ve işlem yapamadığınız dosyalarının iznini root´tan alarak gerçek kullanıcısına vermeniz olacaktır. Chown komutu SSH üzerinde dosya sahibini değiştireceğimiz izindir.

Örnekler ile açıklayacak olursak;

Dosyalar İçin Sahiplik Değiştirme

SSH ile bağlandıktan sonra ilgili dizine gelerek aşağıdaki komutu uygulamanız gerekmektedir.

chown yetkiverilecekkullanıcı Dosyaismi

Dizinler İçin Sahiplik Değiştirme

Dosyalar haricinde dizinler içinde sahiplik izni değiştirmeniz mümkündür. Aşağıda yer alan komutu uygulayarak dizinler için sahiplik değiştirebilirsiniz.

chown yetkiverilecekkullanıcı /dizinismi

Artık dosya sahipliğini başarılı bir şekilde güncelleyebiliyoruz. Sizde yukarıda yer alan komutlar ile sahiplik probleminizi çözebilirsiniz.

 

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Etiketler

Melibera

Melibera Web Hizmetleri 2014 yılında kurulmuş ve müşterilerine çözüm ortaklığı sağlayan bir kuruluştur. Alanında uzman kişilerin bir araya gelerek birbirleri ile dayanaşarak ilerlettiği Melibera, İlerleyen dönemlerde yükselişini arttırmak ve sektörün öncülerinden olmak istemektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir